21 kwiecień 2021

Dr Zaczyński: jeśli mamy wątpliwości co do szczepień, skonsultujmy się z lekarzem

Jeżeli mamy wątpliwości co do szczepień i obawiamy się np. zakrzepicy, to skonsultujmy się z lekarzem. Nie ujednolicajmy sposobów ewentualnej prewencji – tłumaczył w środę dr Artur Zaczyński z Rady Medycznej przy premierze.
REKLAMA

Dr Zaczyński, szef Szpitala Narodowego i zastępca dyrektora ds. medycznych w CSK MSWiA, w Programie Pierwszym Polskiego Radiu odpowiadał na pytania o szczepienia przeciw COVID-19. Jedno z nich dotyczyło ozdrowieńców. Wskazał, że w ich przypadku najważniejsze jest to, żeby nie zareagowali negatywnie na szczepienie przy wysokim poziomie przeciwciał.

Zapytany, czy powinni przed szczepieniem sprawdzać ten poziom, odparł: "Nie, ale czas, który upłynął od zachorowania, czyli minimum miesiąc, a tak naprawdę rekomendowane są trzy miesiące od przechorowania, jest czasem bezpiecznym".

Na pytanie, czy Rada Medyczna będzie rekomendować podawanie ozdrowieńcom dwóch dawek, zaznaczył, że zdania są podzielone. Wyjaśnił, że najważniejsze jest bezpieczeństwo i napływające doniesienia ze świata.

Lekarza zapytano też o szczepienia dzieci, które odbywają się już w Izraelu. Przypomniał, że Izrael nie jest w Unii Europejskiej.

"Poczekajmy na regulacje, które są najważniejsze dla nas, żeby opierać się na faktach, a nie na domniemaniach" – powiedział. Zaznaczył, że Europejska Agencja Leków zastanawia się nad szczepieniami dzieci powyżej 12 lat.

Inne pytanie dotyczyło przyjmowania aspiryny po lub przed szczepieniem. Dr Zaczyński zalecił, aby skonsultować to z lekarzem, ponieważ żadna substancja nie jest obojętna dla organizmu.

Jego zdaniem jeśli ktoś obawia się np. zakrzepicy, to lepiej, aby skonsultował to z lekarzem. "Jeżeli mamy wątpliwości, to nie ujednolicajmy sposobu ewentualnej prewencji, tylko pozostawmy to w sferze konsultacji lekarz – pacjent" – dodał.

Pytany o przyjmowanie szczepionki przez kobiety w ciąży lub karmiące, zaznaczył, że trwa dyskusja na ten temat i trwają badania.

"Na razie nie ma zarejestrowanej żadnej szczepionki dla kobiet w ciąży ani dla kobiet karmiących" – dodał. Kobietom korzystającym z antykoncepcji hormonalnej przed szczepieniem doradził konsultację z ginekologiem.

Dr Zaczyński zapytany też został o przyjmowanie różnych dawek szczepionki. "Pamiętajmy o tym, że podanie pierwszej i drugiej dawki jest pełnym zaszczepieniem jednego preparatu" – zauważył. "W tej chwili na pewno nie jest rekomendowana w żaden sposób zmiana preparatu" – dodał.(PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
wielkopolskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Złotowie