14 czerwiec 2022

XX Powiatowy Turniej Wiedzy Prewencyjnej przeszedł do historii

fot. KPP Chodzież
W piątek 10 czerwca w Stróżewie odbył się XX Powiatowy Turniej Wiedzy Prewencyjnej. Zwyciężyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Margoninie. Organizatorzy zadbali, by na imprezie nikt się nie nudził.
REKLAMA

Od wielu lat Komenda Powiatowa Policji w Chodzieży we współpracy z poszczególnymi samorządami organizuje swoją sztandarową imprezę, jaką jest Powiatowy Turniej Wiedzy Prewencyjnej. W piątek na terenie należącym do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Stróżewie odbyła się jubileuszowa, bo dwudziesta edycja tegoż Turnieju. Współorganizatorem i gospodarzem imprezy był Urząd Gminy w Chodzieży.

Ta impreza ma za zadanie rozpowszechnianie szeroko rozumianej wiedzy prewencyjnej, a więc takich zachowań, które będą zapobiegały powstawaniu sytuacji niebezpiecznych. Młodzież poprzez zabawę uczy się podstawowych zasad bezpieczeństwa, poszerza swoją wiedzę o Policji, a dzięki formule turnieju także ma okazję rozwijać kulturę fizyczną. Turniej ten jest niejako zwieńczeniem i podsumowaniem pracy profilaktycznej prowadzonej przez chodzieską Policję przez cały rok szkolny.

Na imprezę przybyło wielu gości, przedstawicieli instytucji współpracujących z KPP w Chodzieży oraz samorządowców. Chodzieską Policję reprezentował I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Chodzieży mł.insp. Przemysław Kozioł. Jednak najważniejszymi osobami na Turnieju byli jak zawsze zawodnicy - czteroosobowe drużyny z 16 podstawówek z naszego powiatu. Reprezentanci szkół najpierw pisali test z wiedzy prewencyjnej, obejmujący zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, odpowiedzialności karnej nieletnich, bezpieczeństwa nad wodą, ochrony przyrody, wiedzy p.poż., a także z zakresu ratownictwa medycznego, a następnie brali udział w konkurencjach sportowych tj. strzały na bramkę, rzuty do kosza, rowerowy tor przeszkód, strzelanie z wiatrówki oraz drużynowe udzielenie odpowiedzi na pytanie z pierwszej pomocy przedmedycznej.

Zwyciężyli oczywiście najlepsi, i tak pierwsze miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Margoninie, drugie szkoła z Szamocina, trzecie miejsce przypadło w udziale podstawówce z Lipin. Test najlepiej napisał uczeń ze szkoły z Margonina - Nikodem Zmudziński, zaś w strzelaniu z wiatrówki bezkonkurencyjna okazała się być Wiktoria Kasprzyk ze szkoły w Zacharzynie. Otrzymali oni dodatkowe upominki. Te przypadły także w udziale najmłodszej uczestniczce Turnieju - Zosi Iwanowskiej oraz najmłodszemu uczestnikowi - Ignasiowi Nochowiczowi.

Charakterystyczną cechą tej imprezy jest to, że każde miejsce jest nagradzane w kategorii szkoła i indywidualnie. Dzięki hojności wielu podmiotów, organizatorzy mogli przygotować dla uczestników turnieju bardzo atrakcyjne nagrody. Przygotowano ponad 80 nagród, wśród których były m.in. rowery, tablety, drony, sprzęt sportowy, materiały edukacyjne, ceramika i wiele, wiele innych.

Policjanci i samorządowcy, chcąc uatrakcyjnić ten swego rodzaju festyn zaprosili do udziału w tym przedsięwzięciu służby ratownicze – straż pożarną, ratownictwo medyczne, WOPR. Swoje stoisko wystawili: Żandarmeria Wojskowa, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Chodzieży, Nadleśnictwo Podanin, Miejski Ośrodek Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, PCH 126P Fan Club, Sekcja Motocyklowa Sokół Budzyń, Paintball Fan M.Rabczak, Ośrodek Szkolenia i Bezpieczeństwa Stanisław Jarosz oraz Zespół Prywatnych Szkół w Chodzieży przy ul. Mickiewicza, kształcący młodzież klas policyjnych, który przygotował z udziałem uczniów tej szkoły specjalny pokaz sztuk walki. Dodatkowo uczniowie tej szkoły wraz z wolontariuszami ZHP Chodzież pomagali Policji, by wszystko było zapięte na tzw. ostatni guzik.

Podczas imprezy Policja wspólnie ze strażą pożarną przygotowała pokaz dynamiczny zatrzymywania bandytów. Dodatkowo, strażacy zaprezentowali, w jaki sposób podczas zdarzeń rozcina się samochód osobowy.

Pod namiotem Komendy Powiatowej Policji w Chodzieży młodzież w formie zagadek, konkursów mogła zgłębić swoją wiedzę w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa. Dla najmłodszych przygotowano kolorowanki o tej tematyce oraz gry planszowe. Nie zabrakło także broszur, ulotek i jak zawsze elementów odblaskowych. Policjanci prowadzili działania profilaktyczne związane z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży w okresie wakacyjnym.

Nad całością czuwała pomysłodawczyni Turnieju nadkom. Elżbieta Żulewska, której Starosta Chodzieski podziękował za wszystkie lata organizacji tej imprezy i ogromny wkład, jaki jest potrzebny do przygotowania tegoż przedsięwzięcia.

Prawdą jest, że organizacja Powiatowego Turnieju Wiedzy Prewencyjnej byłaby niemożliwa bez pomocy osób i instytucji, którym już w tym miejscu serdecznie dziękujemy.

pogoda Chodzież
REKLAMA