6 lipiec 2021

Policyjny nakaz i zakaz

fot. KPP Złotów
Zgodnie z Ustawą antyprzemocową, która zaczęła obowiązywać 30 listopada 2020r, sprawca przemocy, który stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników, po wydaniu nakazu przez policjantów, musi bezzwłocznie opuścić mieszkanie oraz otrzymuje zakaz zbliżania się do niego. Uprawnienia do wydania nakazu zostały przyznane Policji oraz Żandarmerii Wojskowej. Nakaz będzie obowiązywał przez 14 dni, jednak na wniosek osoby dotkniętej przemocą sąd może przedłużyć ten okres
REKLAMA

 

Do tej pory to sąd mógł wydać nakaz opuszczenia mieszkania sprawcy przemocy i zakaz zbliżania się do ofiary przemocy, lecz odbywało się to na wniosek ofiary. Zgodnie z nowymi przepisami to policjant będący na interwencji może sam wydać zakaz zbliżania się lub nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania. Tak też stało się w miniony weekend.

Funkcjonariusze ze złotowskiej komendy skorzystali z uprawnień, jakie daje ustawa antyprzemocowa. Jest to kolejny wydany w ostatnim czasie przez złotowskich mundurowych, nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania oraz zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Policjanci wezwani na interwencję do jednej z rodzin, gdzie istniało podejrzenie stosowania przemocy, po szczegółowym rozpoznaniu sytuacji rodziny, uznali za zasadne zastosowanie wobec 20-latka nakazu natychmiastowego opuszczenia mieszkania oraz zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia na najbliższe 14 dni.

Mężczyzna po zabraniu swoich rzeczy z policjantami opuścił mieszkanie, do którego nie będzie mógł zbliżać się na odległość mniejszą niż 100m.

DP

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
wielkopolskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Złotowie