15 lipiec 2021

Oszustwo przy sprzedaży na OLX

fot. KPP Złotów
Kolejne oszustwo w powiecie złotowskim podczas sprzedaży na portalu OLX. Uważaj! Oszuści nie próżnują, wymyślają nowe sposoby na zdobycie Twoich pieniędzy. Apelujemy o rozwagę i ostrożność
REKLAMA

 

Po raz kolejny w ostatnim czasie złotowscy policjanci, otrzymali zgłoszenie dotyczące oszustwa przy pomocy portalu OLX oraz aplikacji WhatsApp. W tym tygodniu ofiarą takiego przestępstwa padła mieszkanka Złotowa, która sprzedawała swoje rzeczy na portalu aukcyjnym.

Jak działali oszuści ?

Kobieta wystawiła przedmiot na sprzedaż. Tego samego dnia skontaktował się ze sprzedającą oszust za pomocą aplikacji WhatsApp na jej numer telefonu podany w aukcji. Z treści wiadomości wynikało że jest zainteresowany kupnem towaru i już za niego zapłacił,a potwierdzenie zapłaty przyjdzie poprzez wiadomość SMS. Po niedługim czasie do sprzedającej dotarł SMS z linkiem który wyglądał jak przekierowanie do portalu OLX. Sprzedająca kliknęła w link, który z kolei przekierował ją na stronę internetową która łudząco przypominała stronę jej banku. Na tej stronie podała numer swojej karty bankomatowej. Po ponownym sprawdzeniu stanu swojego konta stwierdziła że brakuje na nim blisko 2000zł. Niestety stała się ofiarą oszustwa.

CO ROBIĆ, GDY ZOSTANIESZ OSZUKANY?


• Koniecznie skontaktuj się ze swoim Bankiem przez infolinię.
• Możesz od ręki zastrzec swoją kartę w bankowości lub aplikacji swojego banku. Karta w ten sposób przestanie działać również w Google Pay i Apple Pay.
• Poinformuj Policję.

Na oficjalnym blogu portalu OLX znaleźć można więcej informacji na temat metod działania oszustów. Są tam również przykłady wiadomości oraz fałszywych stron za pomocą których oszuści starają się zdobyć nasze oszczędności https://blog.olx.pl/2020/06/18/uwaga-na-wiadomosci-z-falszywymi-linkami-do-uslugi-wysylki-przez-olx/

DP

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
wielkopolskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Złotowie