11 styczeń 2021

Nie dość, że przekroczył prędkość, to jeszcze był pijany i miał sądowy zakaz

fot. KPP Złotów
Konsekwencje karne, jakie przewiduje prawo dla pijanych za kierownicą są dotkliwe, jednak 
64–latek prawdopodobnie myślał, że uniknie kontroli i wsiadł za kierownicę ciężarowego renault mając ponad pół promila alkoholu w organizmie i sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
REKLAMA

W czwartek 7 stycznia br. w miejscowości Dolnik policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego złotowskiej jednostki prowadzili pomiar prędkości. Na problem przekraczania prędkości w tym miejscu uwagę zwrócili mieszkańcy za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Kilka minut po godzinie 9.00 rano policjanci zmierzyli prędkość ciężarowego renault, który jechał 76 km/h. W związku z przekroczeniem prędkości o 26 km/h przez kierującego, zatrzymali go do kontroli drogowej.

Już w trakcie rozmowy policjanci wyczuli od kierowcy silną woń alkoholu. Badanie stanu trzeźwości mężczyzny potwierdziło wyłącznie przypuszczenia policjantów. 64-letni mieszkaniec powiatu człuchowskiego miał w organizmie ponad pół promila alkoholu. Dodatkowo w trakcie przeprowadzanej kontroli drogowej mundurowi ustalili, że kierowca ma orzeczony aktywny zakaz prowadzenia pojazdów do 2021 roku. Nieodpowiedzialny kierowca teraz po raz kolejny stanie przed sądem. Najwyraźniej nie wziął sobie do serca swojego postępowania i nie zważając na żadne konsekwencje, czy fakt zatrzymania przez policję po raz kolejny złamał prawo.

Przypominamy, że dla osób powtórnie zatrzymanych za jazdę pod wpływem alkoholu kary są surowsze. Kierowca który zostanie ponownie zatrzymany i skazany za jazdę po alkoholu może zostać ukarany karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, a ponadto wobec takiego kierowcy Sąd orzeka obligatoryjnie dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Dodatkowo Sąd orzeka świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie co najmniej 10 000 złotych.

Pomimo wielu apeli policji i tragicznych zdarzeń drogowych spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców, wciąż pojawiają się nieodpowiedzialne osoby wsiadające za kierownicę po alkoholu. Pamiętajmy, że każda ilość wypitego alkoholu obniża koncentrację, zmniejsza szybkość reakcji, powoduje błędną ocenę odległości i prędkości. Pijany kierowca jest zagrożeniem dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Reagujmy widząc, że za kierownicę wsiada taka osoba, nie pozostawajmy obojętni również wtedy gdy na jezdni zatacza się pieszy lub rowerzysta - poinformujmy o tym policję. Może to zapobiec wielu tragediom.

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
wielkopolskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Złotowie