24 listopad 2023

Złotów nad Głomią w krainie pomorsko-wielkopolskiej

zdjęcie: Złotów nad Głomią w krainie pomorsko-wielkopolskiej / fot. Wikimedia Commons
fot. Wikimedia Commons
Odkryj miasto Złotów, gdzie historia snuje się przez uliczki pełne uroku. Zanurz się w dziedzictwo neolitu, zwiedź średniowieczny gród Wielatowo i przemierzaj szlacheckie ścieżki miasta, które istnieje od 1370 r.
REKLAMA

Tego szukamy w Złotowie

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: pogoda Złotów, praca Złotów, Złotów, SBL Złotów, CKZiU Złotów, parafia Piotra i Pawła Złotów.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Złotowie, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.
Bądź na bieżąco z faktami w Twoim Mieście!

Najstarsze dowody obecności ludzkiej na obszarze gminy Złotów pochodzą z prehistorycznych czasów. Na epokę neolitu, obejmującą lata 5200-1900 p.n.e., datowane są stanowiska archeologiczne we wsi Kleszczyna i Nowa Święta. Z tych miejsc pochodzą artefakty, takie jak toporki kamienne i rogowe. Kolejne odkrycia archeologiczne potwierdzające istnienie ludności na tym obszarze pochodzą z epoki brązu (1800–700 p.n.e.) i epoki żelaza (700 p.n.e.–600 n.e.).

Wczesne średniowiecze to okres, w którym obszar ten był zamieszkiwany przez ludy słowiańskie, podlegające władcom Wielkopolski i Pomorza Gdańskiego. Osadnictwo koncentrowało się wokół grodów, których ślady można znaleźć m.in. w Buntowie, Górznej, Klukowie, Stawnicy. W okresie kształtowania się państwa polskiego ziemia złotowska wraz z obszarem gminy była częścią Pomorza Gdańskiego, a następnie włączyła się do wczesnofeudalnej monarchii Piastów za panowania Mieszka I.

Pod koniec XI i na przełomie XII wieku obszar ten przechodził między Wielkopolanami a Pomorzanami, a stałe włączenie do państwa polskiego nastąpiło za czasów Bolesława Krzywoustego. Po jego śmierci w 1138 r. region znalazł się w dzielnicy wielkopolskiej. W pierwszej połowie XII wieku chrześcijaństwo zaczęło się rozpowszechniać, a pod względem kościelnym obszar złotowski był częścią archidiecezji gnieźnieńskiej.

W XIII wieku obszar gminy Złotów znalazł się w kasztelanii nakielskiej, a później w powiecie nakielskim, województwie kaliskim. Ten stan trwał do rozbiorów Polski w 1772 r., gdy obszar gminy, wraz z powiatem i województwem, przeszedł pod administrację pruską. Złotów stał się stolicą powiatu w pruskiej prowincji Prusy Zachodnie.

W czasie wojen napoleońskich ziemia złotowska pozostała pod panowaniem pruskim. Po I wojnie światowej powiat złotowski przeszedł do regencji pilskiej w nowo utworzonej prowincji Marchia Graniczna Poznań – Prusy Zachodnie. Pomimo starań rządu polskiego, obszar ten, zgodnie z traktatem wersalskim z 1919 r., pozostał w granicach niemieckich.

Po zakończeniu II wojny światowej terytorium gminy Złotów, wraz z powiatem złotowskim, należało do województwa pomorskiego (1945-1946), a następnie do województwa szczecińskiego (1946-1950) i województwa koszalińskiego (1950-1975). Reforma administracyjna w 1975 r. przyniosła kolejne zmiany, a gmina Złotów stała się częścią nowo utworzonego województwa pilskiego (1975-1998). W wyniku kolejnej reformy administracyjnej w 1999 r. gmina Złotów znalazła się w granicach ponownie utworzonego powiatu złotowskiego, w województwie wielkopolskim.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Złotów
23.4°C
wschód słońca: 05:08
zachód słońca: 20:28
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Złotowie

kiedy
2024-06-04 19:00
miejsce
Złotowski Dom Kultury, Złotów,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-29 19:00
miejsce
Złotowski Dom Kultury, Złotów,...
wstęp biletowany