8 kwiecień 2021

"Pocałunek" – rzeźba Rodina na wystawie i aukcji w Warszawie

fot. PAP
Rzeźba "Pocałunek" Auguste'a Rodina pokazywana jest na wystawie „Rzeźba i Formy Przestrzenne" w salonie DESA Unicum. Praca, która może być warta nawet dwa miliony złotych, zostanie zlicytowana 15 kwietnia.
REKLAMA

Odlewy brązowe wykonane za życia Rodina są jednymi z najcenniejszych rzeźb nowoczesnych poszukiwanych przez kolekcjonerów na całym świecie. Rekordowa cena brązu Rodina to ponad 15 milionów euro. Wersje "Pocałunku" wykonane na początku XX stulecia osiągają kwoty kilkuset tysięcy euro i więcej.

"Wystawiona w Warszawie praca Rodina ma szansę stać się jedną z najdrożej sprzedanych w Polsce rzeźb" – poinformowała PAP Weronika Singh, reprezentująca Dom Aukcyjny DESA Unicum.

Pierwszą ważną wersję "Pocałunku" poprzedzały studia w glinie i brązie, które artysta wykonywał w momencie pracy koncepcyjnej nad "Bramą piekieł". W 1888 roku na zamówienie rządu francuskiego wykonał marmurową wersję rzeźby, która znajduje się w paryskim Muzeum Rodina, na wystawę powszechną 1889 roku, a potem jej dwa powtórzenia – (w zbiorach Tate, Londyn oraz Ny Carlsberg Glyptotek, Kopenhaga).

Popularność paryskiej wersji, wystawionej dopiero na Salon de la Société Nationale des Beaux-Arts w 1898 spowodowała zainteresowanie nią paryskiej odlewni Barbedienne’a. Rodin współpracował z wytwórnią, która w latach 1898-1918 wykonała 319 odlewów "Pocałunku" w czterech rozmiarach – zaznaczył w wypowiedzi dla PAP ekspert rynku sztuki Tomasz Dziewicki.

W polskich kolekcjach znajduje się jedynie tzw. pierwsza redukcja "Pocałunku" wykonana przez Barbedienna’a w 1898 roku (w zbiorach Muzeum Narodowe w Warszawie).

Prezentowana na wystawie wersja to dwudziesta trzecia edycja trzeciej redukcji, liczącej 109 egzemplarzy, powstała w okresie 1901-1918 – zaznacza Tomasz Dziewicki. (PAP)

Anna Bernat

abe/ dki/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
wielkopolskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Złotowie