reklama
kategoria: Kraj
4 luty 2025

Po szczycie o obronności wśród konkretów większa elastyczność reguł fiskalnych

zdjęcie: Po szczycie o obronności wśród konkretów większa elastyczność reguł fiskalnych / fot. PAP
fot. PAP
Szefowa KE Ursula von der Leyen zapowiedziała, że jest gotowa na większą elastyczność przy szacowaniu deficytu, by państwa zyskały możliwość finansowania obronności z własnych budżetów. Premier Donald Tusk ogłosił, że wśród przywódców "znalazły zrozumienie" promowane przez niego projekty.
REKLAMA

Szefowie państw i rządów "dwudziestki siódemki" spotkali się w poniedziałek na nieformalnym spotkaniu w Brukseli, by szukać pieniędzy na finansowanie obronności.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej podkreślała, że UE musi podnieść swoje wydatki z obecnego średniego poziomu 1,5 proc. PKB. Przyznała, że w wielu państwach członkowskich przez wiele lat inwestycje były niedostateczne. "Oznacza to więcej wydatków z kasy publicznej, ale też jestem gotowa poszukiwać całego pakietu rozwiązań elastycznych, także w ramach paktu stabilności i wzrostu, by zwielokrotnić znacząco nakłady na obronność - powiedziała. Chodzi o reguły fiskalne, które nakładają na kraje członkowskie obowiązek utrzymywania deficytu w budżecie poniżej 3 proc. PKB.

Szefowa KE wskazała przy tym, że drugim filarem finansowania jest współpraca z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI), jeżeli chodzi o elastyczność przyznawania kredytów. Trzecim - według niej może być kapitał prywatny.

Premier Donald Tusk, który wziął udział wraz z przywódcami UE w konferencji po szczycie w związku z polską prezydencją, podkreślał, że "zrozumienie u wszystkich rozmówców" znalazła konieczność finansowania polsko-greckiej inicjatywy dotyczącej obrony powietrznej Europy, a także działania Polski na rzecz ochrony wschodniej granicy UE pod hasłem "Tarcza Wschód".

Jak podkreślił, istnieje "gigantyczna" przestrzeń wspólna dotycząca obrony i zdolności obronnych, a także produkcyjnych w UE. Dodał, że do takich zadań będzie należała też ochrona Bałtyku i Morza Północnego.

Tusk przyznał, że na szczycie doszło do różnicy zdań pomiędzy Polską a Francją co do wspólnego finansowania Programu dla Europejskiego Przemysłu Obronnego (EDIP). Chodzi o model współpracy w przemyśle obronnym, nad którym trwają obecnie prace w UE, w tym o jego najbardziej sporną kwestię, czyli możliwość finansowania z unijnego budżetu produkcji komponentów z krajów spoza UE. Francja stoi na stanowisku, że z unijnej kasy powinien być finansowany wyłącznie sprzęt europejski. Z kolei Polska chce ograniczonej możliwości finansowania z unijnych pieniędzy wyrobów obronnych także z USA czy Wielkiej Brytanii.

Polski premier podkreślił, że "chociaż nie było zgody" co do wykorzystania formatu EDIP, to pod koniec spotkania prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział: "Jakoś to rozwiążemy tak, żeby Polska była usatysfakcjonowana". Tusk mówił też, że podejście kanclerza Niemiec Olafa Scholza "na chwilę obecną jest o wiele bardziej pozytywne" w kontekście promowanych przez Polskę projektów. Zastrzegł jednak, że chce być odpowiednio zrozumiany, bo "chodzi tutaj o kwestię też wyborów w Niemczech" (odbędą się 23 lutego).

Gospodarz szczytu, przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa podkreślał, że nieformalny charakter spotkania w Brukseli służył "burzy mózgów" wśród przywódców. "Sypały się pomysły, by działać przez wspólne zamówienia publiczne, wspólne projekty, zharmonizowane normy techniczne, przez lepszą interoperacyjność, by niepotrzebnie się nie powielać, nie duplikować" - mówił. Costa podkreślał, że przywódcy zgadzają się co do tego, że należy stworzyć większą przestrzeń fiskalną w budżetach narodowych na finansowanie obronności, by finansować wspólne projekty na poziomie UE i zmobilizować kapitał prywatny.

"Myślę, że przyświeca nam też poczucie, że musimy działać w trybie pilnym - to jest już nie jest kwestia +czy+, to jest kwestia, +jak+ to osiągnąć" - podkreślał Costa. Jak dodał, obronność będzie zapewne istotną pozycją w nowym budżecie UE po 2028 r. , ale Wspólnota - jak zaznaczył - nie może tyle czekać.

Przywódcy zapowiedzieli też poświęcony obronności szczyt UE-Wielka Brytania, który ma odbyć się w tym państwie w maju. Natomiast do finansowania projektów obronnych mają powrócić we własnym gronie na formalnym szczycie w czerwcu.

Na szczycie przywódcy mieli również możliwość omówienia kwestii potencjalnych ceł na europejskie towary, które zapowiedział prezydent USA Donald Trump. Von der Leyen powtórzyła, że "jeżeli uderzeni zostaniemy niesprawiedliwymi cłami, odpowiemy z całą stanowczością".

Z Brukseli Magdalena Cedro i Sonia Otfinowska (PAP)

mce/ sno/wr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Złotów
2.9°C
wschód słońca: 07:26
zachód słońca: 16:44
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Złotowie

kiedy
2025-03-14 17:00
miejsce
Złotowski Dom Kultury, Złotów,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-21 19:00
miejsce
Złotowski Dom Kultury, Złotów,...
wstęp biletowany