reklama
kategoria: Kraj
15 grudzień 2024

Artur Domosławski i Magdalena Pytlak laureatami nagród festiwalu Puls Literatury

zdjęcie: Artur Domosławski i Magdalena Pytlak laureatami nagród festiwalu Puls Literatury / fot. PAP
fot. PAP
Artur Domosławski, pisarz i reporter został 12. laureatem Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima podczas 18. edycji festiwalu Puls Literatury w Łodzi. Przyznana po raz pierwszy Nagroda Translatorska im. Ireny Tuwim trafiła w ręce bułgarystki Magdaleny Pytlak.
REKLAMA

Nagrodę Literacką im. Juliana Tuwima (50 tysięcy złotych i statuetkę, zaprojektowaną przez łódzkiego artystę, Andrzeja Czaplińskiego) Artur Domosławski otrzymał podczas finałowej gali festiwalu Puls Literatury w niedzielę w Łodzi. Poza Domosławskim nominowani do nagrody byli także Jan Gondowicz oraz Krystyna Miłobędzka.

Organizatorzy, przedstawiając laureata napisali, że to "świadek buntów i rewolt w krajach Globalnego Południa, obserwator ruchów masowych oraz prób naprawiania porządku społecznego, autor literackich biografii ludzi kultury".

Artur Domosławski napisał „Gorączkę latynoamerykańską” (2004), „Śmierć w Amazonii" (2013), „Wykluczonych" (2016), a w tym roku wydał książkę „Rewolucja nie ma końca. Podróże w krainie buntu i nadziei”. Międzynarodowe uznanie przyniosła Domosławskiemu biografia „Kapuściński non-fiction” (2010), przetłumaczona na wiele języków, nagrodzona English Pen Award, a w Polsce nagrodą Grand Press – Dziennikarz Roku 2010. Jest też zdobywcą Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” (2022) dla najlepszej książki biograficznej za książkę „Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana” (2021). Znalazła się ona także w finale nagrody "Nike". Pisarz i reporter przez 20 lat związany z „Gazetą Wyborczą”, a ostatnie piętnaście z tygodnikiem „Polityka” sam był tez nominowany do nagrody "Nike".

W tym roku podczas festiwalu Puls Literatury po raz pierwszy wręczono Nagrodę Translatorską im. Ireny Tuwim. Jury wyróżniło nominacjami Hannę Jankowską, Tomasza Pindela oraz Magdalenę Pytlak.

"Nowa Nagroda ma na celu uhonorowanie dokonań translatorskich, wzbogacających kulturę polską o istotne przekłady literatur obcych. Kładzie też nacisk na pracę twórczą tłumaczek i tłumaczy, którzy niejednokrotnie decydują o tym, jak zabrzmią w języku polskim teksty niełatwe do przełożenia ze względu na kontekst kulturowy czy leksykę" - wyjaśnili organizatorzy festiwalu.

Statuetka i 10 tys. zł nagrody pieniężnej trafiły w ręce Magdaleny Pytlak. Laureatka pierwszej translatorskiej nagrody Pulsu Literatury to bułgarystka, doktor nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa i tłumaczka literatury bułgarskiej.

"Jest autorką przekładów dzieł Georgi Gospodinowa, Milena Ruskowa, Iwana Christowa, Mireła Iwanowa, Dimityra Kenarowa. W roku 2019 Magdalena Pytlak została laureatką Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus dla tłumacza za przekład książki Georgi Gospodinowa +Fizyka smutku+ oraz Nagrody +Literatury na Świecie+" - przedstawili laureatkę organizatorzy łódzkiego festiwalu.

Dom Literatury w Łodzi i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi zorganizowali Festiwal Puls Literatury już po raz osiemnasty. W tym roku najważniejszej w regionie imprezie poświęconej literaturze przyświecało hasło "Korzenie", co miało być prowokacją do dyskusji poprzez pryzmat literacki, co kształtuje światopoglądowo, kulturowo, historycznie i obyczajowo jednostki i społeczeństwo.

Gośćmi festiwalu trwającego w Łodzi od 5 grudnia byli m.in. Anna Cieplak, Maria Cyranowicz, Magdalena Grzebałkowska, Jerzy Jarniewicz, Eliza Kącka, Piotr M. Majewski, Mateusz Pakuła, Jacek Paśnik, Kinga Skwira, Paweł Sołtys, Ishbel Szatrawska, Krzysztof Varga, Michał Witkowski.

"Patronem literackim tegorocznego Pulsu Literatury był Witold Gombrowicz. Odsłoniliśmy poświęcony mu mural z pamiętnym cytatem +koniec i bomba+. Gombrowiczowi poświęcona była też wystawa, która prosto od nas pojedzie do Francji na Sorbonę" - powiedział Maciej Robert, dyrektor Domu Literatury w Łodzi.

W czasie festiwalu rozstrzygnięto szereg konkursów literackich, m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Ziemowita Skibińskiego, Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Zbigniewa Dominiaka, Ogólnopolskiego Konkursu na Prozę Poetycką im. Witolda Sułkowskiego oraz Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina.

Kulminacją wydarzeń festiwalowych Pulsu Literatury było jednak wręczenie Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima. Przyznawana jest od 2013 roku za "twórczość literacką o wysokich walorach artystycznych, która powinna otwierać nowe obszary dialogu oraz charakteryzować się ambicją diagnozowania i zmieniania rzeczywistości, wrażliwością społeczną i humanistyczną".

Wręczenie obu nagród odbyło się podczas gali finałowej Pulsu Literatury w Sali Odeon EC1 Łódź-Miasto Kultury.(PAP)

Marek Juśkiewicz

jus/ agz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Złotów
0.6°C
wschód słońca: 08:00
zachód słońca: 15:58
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Złotowie

kiedy
2025-01-31 19:00
miejsce
Złotowski Dom Kultury, Złotów,...
wstęp biletowany