reklama
kategoria: Kraj
14 kwiecień 2024

1000 osób uczestniczyło w 10. Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Wilnie

zdjęcie: 1000 osób uczestniczyło w 10. Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Wilnie / fot. PAP
fot. PAP
Około 1000 osób wzięło udział w niedzielę w 10. Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowanym w wileńskim parku Zakret. Uczestnicy, głównie młodzież szkolna, ale też litewscy żołnierze oraz osoby niezrzeszone rywalizowali na dystansach 1963 metrów, 5 i 10,5 km oraz półmaratonu.
REKLAMA

Ambasador RP na Litwie Konstanty Radziwiłł podkreślił, zachęcając do udziału w jubileuszowej edycji biegu „Tropem Wilczym”, że w ten sposób „chcemy zachować pamięć i oddać część Żołnierzom Wyklętym”.

„To nasze zobowiązanie wobec tych bohaterskich żołnierzy, którzy po klęsce hitlerowskich Niemiec nie złożyli broni, lecz trwali w oporze przeciwko nowej komunistycznej okupacji sowieckiej. Tysiące Polaków i Litwinów, pozostając wiernym swoim ideałom, kontynuowało walkę z bronią w ręku o niepodległość swoich Ojczyzn” – powiedział Radziwiłł.

Dyplomata podkreślił, że „dzisiaj, gdy przed barbarzyńską agresją rosyjską, swej niepodległości i wolności musi niezłomnie bronić Ukraina, pamięć o Żołnierzach Wyklętych i wartościach, które im przyświecały, staje się jeszcze bardziej aktualna”.

Rajmund Klonowski, redaktor dziennika „Kurier Wileński” i współinicjator przed 10 laty wileńskiej edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, powiedział PAP, że jest zadowolony, iż „wydarzenie to już na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń wileńskich”.

„Rośnie zainteresowanie samym biegiem - w pierwszym biegu udział wzięło 50 osób, a dzisiaj 1000 - ale też popularyzuje się działalność i walka antykomunistycznego podziemia Polaków i Litwinów” – uważa Klonowski.

Szacuje się, że w antykomunistycznym podziemiu na Wileńszczyźnie walczyło około 200 Żołnierzy Wyklętych. Oddzielną kartą zapisała się 5. Wileńska Brygada AK, która wycofała się z Wileńszczyzny w trakcie operacji „Ostra Brama”, pokonała kilkaset kilometrów i walczyła ma terenie Polski. Wśród nich był m.in. legendarny major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, a także sanitariuszka Danuta Siedzikówna "Inka".

Zorganizowana wojna partyzancka wśród Litwinów, nazywana na Litwie „wojną po wojnie”, rozpoczęła się w lipcu 1944 roku po zajęciu kraju przez wojska sowieckie i zakończyła się wiosną 1953 roku. Szacuje się, że w litewskim podziemiu antykomunistycznym walczyło ok. 50 tys. ludzi.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ ap/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Złotów
2.1°C
wschód słońca: 08:02
zachód słońca: 15:55
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Złotowie

kiedy
2025-01-31 19:00
miejsce
Złotowski Dom Kultury, Złotów,...
wstęp biletowany